Lasy w Szwecji/ Czy w Szwecji można zbierać grzyby?

Większość rzeczy, które ludzie mówią o Szwecji, to nieprawda, ale akurat w jednym rzeczywiście się nie mylą. Chodzi mi o szwedzkie lasy.

Lasy w Szwecji i zagadka szwedzkich grzybów

Faktycznie wystarczy wyjść gdziekolwiek poza miasto, nawet nie jakoś bardzo daleko, żeby znaleźć się w dzikiej puszczy. Można bez problemu zobaczyć przy drodze sarnę lub borsuka. Lasy często są ogrodzone, a moja mama twierdzi nawet, że czasem ogrodzenia są pod napięciem, ale to dotyczy chyba tylko miejsc przy głównej drodze, pewnie po to, żeby zwierzęta nie wybiegały na drogę ( co i tak bardzo często robią).

Spędziłam ostatnio w Szwecji rok i jedną z przyjemniejszych rzeczy w pustym, małym miasteczku, były wycieczki do lasu. Wystarczy 15 minut spacerem lub rowerem, żeby znaleźć się w samym środku lasu w Szwecji.

grzyby_las_szwecja_mech

Chciałabym przy okazji rozwiać pewne nieporozumienie dotyczące zbierania grzybów w szwedzkich lasach.

Czy w Szwecji można  zbierać grzyby?

Tak, w Szwecji można zbierać grzyby, choć Szwedzi jak widzą, że ktoś zbiera co innego niż kurki, to łapią się za głowę i często myślą, że próbuje się otruć. Serio… Zbieranie grzybów w Szwecji jest legalne i ktoś, kto się zna na grzybach, znajdzie ich na pewno sporo, bo większość ludzi się tu tym w ogóle nie interesuje. Z tego co widziałam, ci co się nie znają na grzybach, mogą pójść na lekcję grzybiarstwa organizowaną przez gminę. W centrum naszej wsi latem co środę można przyjść do pani, która pomaga rozpoznać gatunek grzyba, jaki się zebrało.Ogólnie to wszystkie maślaki, kozaki czy podgrzybki można znaleźć w Szwecji. Rok temu nie widziałam ich za dużo, w tym roku było dość zimne i deszczowe lato (najgorsze w Szwecji od 155 lat!), więc wielkie podgrzybki widuje się nawet z okna samochodu przy autostradzie. I to jakie wielkie! Szwedzi zbierają chyba tylko kurki.

Zbiory grzybów w Szwecji, na grzyby do Szwecji – czy da się zarobić?

Jednak muszę rozczarować tych, którzy tak jak ja myśleli, że będą zbierać kurki, sprzedawać je do skupu i zostaną milionerami. Czy tylko ja naczytałam się tych informacji na jakichś dziwnych forach? Szczególnie rozczulił mnie na nich jeden facet, który co roku pytał: jedzie ktoś na zbiory do Szwecji?? Jestem bardzo poważnie zainteresowany!! ; a następnie co roku jesienią pisał : i co, znowu nic? Szykuję się na następny rok!

Jego pierwszy post tego typu pochodzi z roku 2008 a ostatni z tego roku. Z tego co pisze, to nigdy w końcu mu się nie udało dotrzeć do Szwecji. Uważam, że to przestroga dla wszystkich nas, prokrastynatorów.

W każdym razie w Szwecji można zbierać grzyby i runo leśne i rzeczywiście było to bardzo popularne jeszcze kilka lat temu. Później zaczęło przyjeżdżać bardzo dużo ludzi z Azji na zbiory, niektórzy koczowali w lasach, inni się potruli grzybami, bo się na nich nie znali, ceny poszły bardzo do dołu i chyba też wprowadzono jakieś obostrzenia dla tych, co prowadzą skupy. W każdym razie jest ich o wiele mniej, niż kiedyś. W mojej okolicy nie znalazłam żadnego.

Na forach dla Polaków w internecie czytałam, że niektórzy jeżdżą na grzyby, ale na pewno nie jest to jakaś popularna ścieżka kariery. Raczej ci, którzy jeżdżą, łączą to z wakacjami i mają jakieś swoje bardzo dobrze rozpoznane wcześniej miejsca i skupy.

Skąd są grzyby w Szwecji w sklepie?

Patrzyłam ostatnio na kurki w supermarkecie i były z… Polski. Więc wydaje mi się, że jak się uprzeć, to można sprzedawać grzyby na rynku czy gdzieś, ale raczej trzeba by już do tego trochę znać szwedzki, mieć samochód i dobrze się zorganizować. Mnie też trochę schłodziło to, że nie znam się za dobrze na grzybach i o ile w skupie zawsze ktoś mnie może poprawić, to na straganie nie, a nie chciałabym nikogo otruć.

dziki_las_puszcza_szwecja_drzewa

Zbiory jagód w Szwecji – na jagody do Szwecji. Można zarobić?

Podobnie fantastyczne historie słyszałam o zbieraniu jagód w Szwecji. Zbiory jagód też mają być wspaniałym sposobem na zarobek. Przeczesałam cały internet, pytałam w urzędzie gminy i nie wiem, czy informacje o skupach są tajne, czy po prostu skupów już nie ma, ale nic ciekawego nie znalazłam. Tu jest adres jednego polskiego skupu na dalekiej północy, a tu drugiego na jeszcze dalszej.

Podobno na północy jest więcej jagód i skupów ale dlaczego, skoro tam jest zimno i prawie nic nie rośnie? Może konkurencja jest mniejsza? Widziałam raz panią sprzedającą jagody pod supermarketem, ale nie wiem, jak jej szło. Jagód jest bardzo dużo, nawet blisko miasta, dlatego na własny użytek można nazbierać dużo. W każdym supermarkecie i loppisie jesienią sprzedają jednak specjalne przyrządy do zbierania jagód, więc ja nie wiem – ktoś je chyba zbiera, ale chyba tylko na własny użytek.

grzyby_huba_kontrast_szwecja_lasy_pień

Zbiory mchu w Szwecji

Podobno ludzie zbierają też mech? Ale nie bardzo wiem, na czym to polega. Taki biały jest chyba pod ochroną a na co komu ten zielony? Gdzieś czytałam, że zbiory mchu są na paszę dla reniferów, ale ten, kto to napisał, chyba żartował? W każdym razie u nas w gminie chyba nie ma żadnego skupu. Pytałam różne ciotki i kuzynów i oni też nie wiedzą, więc chyba to też nie jest już prawda, że można jeździć na zbiory mchu do Szwecji. Wybaczcie.

mech_szwecja_lasy_grzyby_szwedzkie_lasygrzyb_szwedzki_las_grzyby_poszycie

Ogólnie w lasach jest cicho i czysto, jest dużo ścieżek rowerowych i miejsc do odpoczywania, więc naprawdę polecam je jako relaks. Szczególnie, jak komuś jest smutno w Szwecji, co umiem zrozumieć.

6 komentarzy Dodaj własny

 1. Wojtek pisze:

  Dziękuję, za fajny artykuł, jestem właśnie w Szwecji,a uwielbiam zbierać grzyby i korzystam z tej przyjemności codziennie, nawet i w nocy, zbieram tylko na własny użytek, pozdrawiam

  Polubienie

  1. Michał pisze:

   Mam pytanie odnośnie zbiorów.
   Chcemy pojechać do Szwecji na objazdówkę w sierpniu i co wtedy można w lasach znaleźć ?
   pozdrawiam

   Polubienie

   1. udajesie pisze:

    Hmm no kurki i grzyby ogólnie są, może tak bardziej we wrześniu niż w sierpniu. Kiedy są jagody to już nie pamiętam;p

    Polubienie

 2. Bartej pisze:

  A czy w tym roku Zbigniew z Tärnaby będzie jeździł i skupował?

  Polubienie

 3. Artur Bolec pisze:

  Marek Karpiński z Tärnaby skupujei płaci gotówką

  Polubienie

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google

Komentujesz korzystając z konta Google. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s