Jak dostać odszkodowanie za opóźniony lot Ryanair?

 

Ostatnio udało mi się dostać od Ryanaira odszkodowanie w wysokości ponad 1000 złotych za lot opóźniony o ponad 3 godziny. Napisałam o tym poniżej, a jak zobaczycie w komentarzach, przydało się to setkom osób. To super!

do_postow_after.png

Wszystko trwało tylko parę tygodni i to tylko dlatego aż tyle, bo w międzyczasie były Święta i Sylwester. Wcześniej szukałam o tym informacji w internecie i poza jednym forum nie znalazłam zbyt wiele konkretów. Trafiło się też sporo mrożących krew w żyłach opowieści osób, które czekały na odpowiedź przez pół roku, a później linie lotnicze wmawiały im, że samolot się popsuł z winy klucza gęsi, a nie linii lotniczych.

Moje doświadczenia okazały się nieco lepsze,  dlatego postanowiłam się nimi podzielić. Jak możecie zobaczyć w komentarzach, od kiedy opublikowałam ten wpis odzyskaliście już co najmniej kilkadziesiąt tysięcy złotych. Okazało się, że wcale nie jest to takie trudne.

Odpowiem tu na następujące pytania:

 • Jak dostać odszkodowanie za opóźniony lot? Jak dostać odszkodowanie za odwołany lot?
 • Czy można dostać odszkodowanie od tanich linii? Czy da się dostać odszkodowanie od Ryanair, Wizzair, EasyJet?
 • Czy opłaca się korzystać z usług firm, które oferują pomoc w uzyskaniu odszkodowania? (raczej NIE)

Jeśli Twoje pytanie jest bardziej skomplikowane, niż te powyższe, to zapraszam od razu do drugiej części tego wpisu.

https://udajesie.com/2017/08/24/jak-dostac-odszkodowanie-za-opoznienie-lotu-ryanair-lub-wizzair-cz-2/

W ciągu lat od opublikowania pierwszej części postu dostałam setki pytań, na które postaram się tam odpowiedzieć. Myślę, że odpowiedzi mogą się też przydać osobom, które podróżowały inną tanią linią, taką jak Wizzair, EasyJet, Level, a może również Baltic Air czy Norwegian. Poruszam tam takie kwestie, jak odszkodowanie, gdy bilet został kupiony przez biuro podróży, czy pomyłki we wniosku.


A wracając do tematu głównego;)

Skąd przyszło mi do głowy ubiegać się o odszkodowanie za opóźniony lot? Otóż kilka tygodni temu kupiłam sobie bilet na lot z Gdańska do Warszawy liniami Ryanair. Jakież było moje zdziwienie, gdy na kilka minut przed wejściem na pokład okazało się, że samolot jednak odleci za ponad trzy godziny. Po jakimś czasie wszyscy dostali od pracowników lotniska karteczki, na których były informacje o prawach pasażera.

Było tam napisane, że w przypadku lotów do 1500 km  w ramach odszkodowania EU 261 za opóźnienie powyżej 3 godzin można dostać 125 euro, powyżej trzech godzin  i 1500 km należy się odszkodowanie w wysokości 250 euro, w przypadku lotów do 3500 kilometrów należy się 400 euro a za lot dłuższy, niż 3500 kilometrów i opóźniony o więcej, niż 4 godziny, może należeć się nawet 600 euro. Podobne zasady obowiązują, gdy lot został odwołany na mniej niż 7 dni przed wylotem.

Jest oczywiście kilka haczyków:

 • lot musi zaczynać się w którymś z państw unijnych i być obsługiwany przez unijną linię lotniczą LUB musi się kończyć w którymś z państw unijnych i być obsługiwany przez europejską linię lotniczą.

 

 • Czytałam na tym forum historię kogoś, czyj lot był opóźniony o ok. trzy godziny, linie lotnicze powiedziały, że o 2:58, więc że nic mu się nie należy, a on udowodnił, że samolot stanął na płycie lotniska 3:01 godzin po czasie, więc jednak mu się należy, bo to od tego momentu się liczy przylot samolotu. Dlatego warto pilnować czasu i sprawdzać, ile go rzeczywiście minęło.

 

 • Opóźnienie lub odwołanie musiało powstać z winy przewoźnika. Co to znaczy? Jeśli np. wybuchł wulkan lub trwa strajk na lotnisku, to niestety nie jest to wina linii lotniczej. Jeśli natomiast popsuł im się samolot, to jest wina linii lotniczej. Są oczywiście wyjątki od tej reguły – np. jeśli w samolot uderz piorun, to psuje się nie z winy przewoźnika. Skąd wiedzieć, czym wywołane jest opóźnienie? Przedstawiciele linii lub lotniska zawsze muszą poinformować o tym pasażerów. Czasem można dostać też e-mail od linii lub sprawdzić na stronie lotniska, lub na infolinii linii lotniczej.

Po tym, gdy dostałam na lotnisku karteczkę, ponieważ nie miałam za wiele do roboty, natychmiast zapytałam „to co z tym odszkodowaniem” ? Pani z lotniska odpowiedziała, że trzeba kontaktować się w tej sprawie z Ryanairem mailowo. Już wiedziałam, że będzie to oznaczało długie miesiące znoju, po których okaże się, że nic z tego.

Dlatego od razu napisałam do jednej z tych firm, które obiecują pomóc w odzyskaniu odszkodowania za ok. 25% wygranych pieniędzy. Drogo – pomyślałam – ale lepsze 75% realnych pieniędzy, niż 100% takich, których nigdy nie zobaczę, więc nie wahałam się ani chwili.

odszkodowanie_Za_opóźniony_lot_eu_261_pomoc
Do jednej z TYCH firm

Następnego dnia dostałam od nich wiadomość, w której napisali, że w przypadku tanich linii takich, jak Ryanair, o odzyskanie pieniędzy jest bardzo trudno, a wnioski pozostają bez odpowiedzi, więc że podadzą w moim imieniu Ryanair do sądu. W pierwszej chwili się zgodziłam, w drugiej uznałam, że sądzenie się z linią lotniczą i zawracanie sobie tym głowy jest raczej ostatecznością. Postanowiłam, że spróbuję dostać odszkodowanie sama, a jeśli się nie uda, to wrócimy do tematu.

e-book dostępny.png

Okazało się, że jest to bardzo proste. Tu muszę  jednak wtrącić coś o tanich liniach lotniczych. Nie dziwi mnie, że ktoś, kto sprzedaje bilety za 40 złotych, nie ma potem ochoty wypłacać każdemu tysięcy złotych odszkodowań. A zgodnie z prawem powinien. Dlatego stosuje różne interesujące techniki, by zniechęcić do podejmowania kroków w tej sprawie. I tak, o ile na stronie każdej szanującej się linii lotniczej dział z pomocą w otrzymaniu odszkodowania można znaleźć bez trudu, w Ryanair jest nieco inaczej…

Porównajmy. Tak to wygląda np. na stronie KLM:

KLM_odszkodowanie_refund_strona_eu_261
Proste, prawda?

A tymczasem na stronie Ryanair…

Strona_Ryanair_zła_ukryte_compensation_odszkodowanie_eu_261
Nie widzisz zakładki, która pozwala przejść do formularza odszkodowań? Dziwne… Przecież jest tuż za paskiem, którego nie da się usunąć!

Nie robię sobie jaj, ten formularz naprawdę jest za tym paskiem. Na szczęście da się też go znaleźć w inny sposób. Gdy już wyjdzie się z formularzy, które pozwalają załatwić coś zupełnie innego, ale są łudząco podobne do właściwego formularza, a także formularzy po polsku, które pozwalają ubiegać się o rekompensatę, ale dopiero drobny druczek na dole informuje, że nie o tę, o którą chodzi…wtedy można przejść do właściwego formularza.

Link do niego znalazłam na forum Fly4Free i nie wiem, jak innym sposobem można go znaleźć, chyba że się akurat stoi w czasie odpowiedniej fazy księżyca przy odpowiednim kamieniu i wypowie się  w odpowiedni sposób słowo „melon”.

Moim zdaniem formularze na polskiej stronie są bezużyteczne, bo te do których się dokopałam dotyczyły zupełnie nie tego, co trzeba, ale jak ktoś chce, to może próbować szczęścia.

* UWAGA dodana 26.06.2018: muszę tu dodać, że ostatnio sprawdziłam,  i sporo się zmieniło. Jest to prostsze i wniosek znajduje się też  tu po zalogowaniu się.

A wracając do mojej historii:

Potem było już łatwo. Dostałam potwierdzenie w którym kazali mi czekać, a następnego dnia liścik, w którym było napisane, że 250 euro zostanie zwrócone na konto powiązane z kartą, którą płaciłam. Aha, wypełniając wniosek, trzeba podać numer konta z IBAN-em i SWIFT-em. Ale jeśli się tego nie zrobi, to można dodać potem.

Pieniądze miały być na koncie w ciągu 14 dni. Po tym czasie zaczęłam się zastanawiać, jak można skontaktować się z Ryanairem w tej sprawie. Taka naprawdę nie można, bo na maile odpowiada robot. Mają też „czat na żywo”. W tym po polsku jedna z pań zapewniała mnie, że czat  służy tylko do informacji o rozkładzie lotów i że ona nic nie może  (to nie prawda), dlatego jeśli się dało, to korzystałam z tego angielskiego. Ten z kolei często jednak nie działał. Wypełniłam też formularz skarg i zażaleń.

Nie wiem, które z powyższych zadziałało, ale 12 stycznia, po 21 dniach od otrzymania e-maila od Ryanair, dostałam w końcu swoje odszkodowanie.

zrzut-ekranu-2017-01-12-22-19-25

Czy to było bardzo trudne? Moim zdaniem nie. Od początku nastawiłam się, że łatwe to nie może być, a tak naprawdę bez problemu dałam sobie radę.

Czy odzyskanie odszkodowania od Ryanair różni się czymś od takiej samej procedury w innych liniach? Poza dostępnością wniosków, a raczej ich ukrywaniem na stronie, wszystko było tak samo. Uzyskanie odszkodowania od Ryanair jest możliwe tak jak od każdej innej linii. Może tylko wymaga nieco więcej cierpliwości.

Czy polecam korzystanie z usług firm, które w tym pomagają? Nie. Z powyższym poradnikiem każdy jest w stanie to zrobić samemu. Jeśli nie ma na to zupełnie czasu ani ochoty, może zwrócić się o pomoc, ale powinien chyba wybrać lepiej niż ja. Firma, którą wybrałam, wyglądała jak wszystkie inne z pierwszej strony Google, ale nie wiem, skąd jej przyszło do głowy, że procesowanie się do końca świata z Ryanairem jest najlepszym sposobem na uzyskanie odszkodowania w tym życiu.

 

 

384 komentarze Dodaj własny

 1. TINA pisze:

  Witam, dwie osoby pytały jak ogarnąć w przypadku opóźnionego lotu pytanie z formularza: cyt.”W linku do formularza EU261 widnieje jednak konieczność wyboru: 1. Czy z powodu opoznienia wybralam inny alternatywny lot, 2. Zabookowalam lot u innego przewoźnika, 3. Nie poleciałam w ogole”. Czy moze ktoś coś podpowiedzieć, bo też mam z tym problem, a nikt sie jeszcze do tego nie odniósł.

  Polubienie

  1. Ania pisze:

   Tak napisałam, tym razem nie na formularzu, ale na maila zapytaniaklientów@ryainar.com odwołanie od tej decyzji z uzasadnieniem. Odpisali z automatu, że mam się wpisać na jakiś inny formularz, z podanego linku, niestety blokuje się przy wpisywaniu nr lotu(może specjalnie), odpisałam im jeszcze raz,, tym razem bez odpowiedzi, czekam…. . Zamierzam to ponowić, a potem jeśli się nie uda może spróbuje przez firmę od odszkodowań.

   Polubienie

   1. ania pisze:

    Witam, no właśnie mam taki sam problem. Chciałam uzupełnić formularz wskazany przez was o wypłatę odszkodowania za opóźniony ponad 6 godz lot liniami Ryanair i niestety blokuje się przy wpisywaniu nr lotu(może specjalnie). Próbuję już z 10 razy i to samo , nie da się. Co zrobić, żeby to przejść?

    Polubienie

   2. udajesie pisze:

    ja bym w komentarzu napisała , o jaki nr chodzi

    Polubienie

 2. Stanisław pisze:

  Jeśli mogę spytać to ogólnikowo w jaki sposób uzasadniałaś odwołanie?

  Polubienie

  1. Ania pisze:

   Po pierwsze zwrot kosztów biletu to był wybór z ich maila bez info, że ten wybór nie uprawnia mnie do ubiegania się o odszkodowanie, (mam to prawo jeśli lot odwołają 14 dni przed planowaną datą) potem, strajk nie jest wymówką,, bo mogli go uniknąć nieporozumienie było na linii pracownik pracodawca więc nie da się go podciągnąć jako okoliczność nadzwyczajną. To tyle, ogólnie, ale uprzedzam, że mnie zignorowali na razie. Poczekam trochę na odpowiedź, zobaczymy, na razie odpuszczam firmy od odszkodowań, bo chcą 25% ale niewykluczone, że skorzystam.

   Polubienie

 3. Ewa pisze:

  Witam, wypełniam ten formularz po polsku i na 3 stronie wpisując nazwę banku ING Bank Śląski S.A. wyświetla mi się po angielsku komunikat, że jest jakiś niedozwolony znak i nie chce mnie przepuścić dalej. Próbuję wpisywać na różne sposoby tj. bez polskich znaków, spacji, kropek i nic. Czy miał ktoś może taki problem?

  Polubienie

  1. udajesie pisze:

   Ja bym wpisała ING;)

   Polubienie

   1. Ewa pisze:

    Rzeczywiście nie wpadłam na to :(. Dziękuję. Wpisałam i przyjęło formularz. Dostałam od razu po wysłaniu 20.10. info na maila, że rozpatrzą w ciagu 28 dni roboczych, a dzis 22.10 drugiego maila, że rozpatrzą w ciągu kolejnych 7 dni roboczych. No to czekam 🙂

    Polubienie

   2. Joanna pisze:

    Nie miałam problemu z BIC/SWIFT w ING?
    Ja niestety tak – pojawia się, że INGBPLPW to nieprawdiłowy…

    Polubienie

 4. OK pisze:

  Witam lot opóźniony o 6 godzin – Ryanair z Berlina do Barcelony – na lotnisku nie można było uzyskać żadnych informacji co? dlaczego, czy opóżnienie moze ulec zmianie? – czy może jednak wczesniej czy moze jeszcze później – co jest powodem opóźnienia. SMS i email – od przewoźnika równiez nie przedstawiały powodu opóźnienia. Odczekaliśmy polecielismy . wróciliśmy już punktualnie. 2 dni po powrocie złozyłem na stronie Rair wnisek o odszkodowanie – został zarejestrowany i na drugi dzień juz dostałem elektronicznie odpowiedź ze jest im przykro ale spóźnienie spowodowane było zderzeniem z ptakiem i nic nie będą wypłacać :))))

  Polubienie

 5. Bolo pisze:

  W przypadku opóźnienia lotu o ponad 3 godziny lub anulowania go polecam użyć tego formularza:

  https://contactform.ryanair.com/?cr=4-0&lg=en&id=43&compr=Flight+Cancelation%2FDelay+%E2%80%93+EU261

  Bardzo trudno go znaleźć, pomimo tego, że jest to właściwy formularz w tego typu przypadkach.
  Pozdrawiam 🙂

  Polubienie

  1. Ewa pisze:

   Ja korzystałam z formularza poleconego w tekście, który jest nawet po polsku i natychmiast dostałam potwierdzenie z numerem sprawy po którym można śledzić jej przebieg. Ale jak go teraz wpisuję to mi wyskakuje, że o dziwo nie ma takiego numeru sprawy. Więc wypełniłam teraz jeszcze formularz z linku podanego przez Bolo. Zobaczymy, może to zadziała.

   Polubienie

 6. Ewa pisze:

  Dostałam odpowiedź, że due to adverse weather conditions (fog in Krakow) no monetary compensation is due under EU Regulation 261/2004. Wydaje mi się to bardzo dziwne bo inne samoloty w tym samym czasie tj. około 14.00 dnia 14.10.2018 odlatywały tylko 4 odloty Ryanair (do Lizbony, Oslo i chyba Mediolanu i Berlina) były opóźnione. Jeszcze siedząc na lotnisku zwrócilismy uwage co za pech, że jesteśmy tam uziemieni prawie cały dzień a na zewnątrz takie piękne słońce. Czy ktoś ma pomysł co teraz ? Jak sprawdzić czy naprawdę nie mogli z powodu pogody wystartować

  Polubienie

 7. Joanna pisze:

  czy za opóźnienie lotu o 2 godz 12 min przysługuje odszkodowanie dla Ryanair

  Polubienie

  1. udajesie pisze:

   Moim zdaniem nie. Niektórzy piszą, że tak.

   Polubienie

 8. Nikoś pisze:

  Cześć,
  niestety u mnie sytuacja pojawiła sie z zrzucaniem winy na „which was delayed due to ground handling, which was outside of our control.”
  Rozumiem że z taką odowiedzia nie zostaje mi nic innego jak droga prawna ??

  Polubienie

  1. udajesie pisze:

   Moim zdaniem droga prawna nie działa (no bo jeśli naprawdę był strajk czy coś to nic tu nie ugrasz).

   Polubienie

 9. Nikoś pisze:

  Nie, nie było własnie zadnego strajku. Po prostu samolot miał problemy techniczne, a w mailu mi coś takiego napisali

  Polubienie

  1. udajesie pisze:

   no to jak miał problemy to potwierdź to czymś (np na infolinii lotniska) i złóż wniosek normalnie. Jeśli miał faktycznie!

   Polubienie

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google

Komentujesz korzystając z konta Google. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s