Freelancerze, czy wszyscy poza tobą zarabiają fortunę?

W pracy freelancera najlepsze jest to, że samemu możesz ustalać swoje stawki.

W pracy freelancera najgorsze jest to, że samemu musisz ustalać swoje stawki.

Nie ma kolegów z działu obok, którzy podpowiedzą. Nie wiesz, czy inni ci zazdroszczą zarobków, czy z ciebie szydzą.

Zaczynasz więc sprawdzać. I szybko wpadasz w czarną rozpacz. W cennikach na stronach copywriterów zera w stawkach dwoją i troją ci się w oczach. Na forach na copywriterów wydaje się, że każdy zarabia więcej od ciebie. Ale kto wie, jak jest w rzeczywistości?

do_postow_after.png

Całe to zamieszanie bierze się stąd, że o stawkach nie mówi się głośno. Nie ma skąd się dowiedzieć czegokolwiek konkretnego. Czasami można znaleźć bardzo niepomocne raporty, z których wynika, że „średnio dziennikarz w Polsce zarabia 15 tysięcy” [ bo Tomasz Lis zarabia x-dziesiąt tysięcy, a stażysta w gazetce osiedlowej x-set złotych. Średnia – 15 tysięcy.]

A na forach, wiadomo – jak to na forach. Facebook trochę zabił szczerą wymianę opinii, bo wszystko piszemy pod nazwiskiem. Nikt nie pali się, żeby na forum, na którym jest kilka tysięcy osób, napisać, że za 1000 znaków bierze mało. A jeśli wśród nich jest przyszły klient? To już lepiej napisać, że dużo.

Podobnie na stronach z cennikami copywriterów. Nikt nie ma interesu, żeby reklamować się jako ten, który mało bierze za pracę.

Dlaczego nie mówimy szczerze o naszych zarobkach? Bo to nie jest takie proste.

Tak, oczywiście, można uśrednić, wyciągnąć medianę i podsumowywać, ale wiadomo, jak to jest ze średnimi. Każdy copywriter, który miał więcej niż 2 zlecenia wie, że bywa różnie.

Czasem mam takie zlecenie, że po dwóch godzinach zamykam na dziś biznes, bo zwyczajnie więcej już nie potrzebuję pracować.

Czasem mam takie zlecenie, że po ośmiu godzinach nadal siedzę i tłukę znaki.

Jedno nie wyklucza drugiego. Super zlecenia nie trafiają się codziennie. Można mieć super zlecenie w poniedziałek. Ale w okolicach środy dojdziesz jednak do wniosku, że wypadałoby coś porobić. Super zleceń już nie ma, więc bierze się mniej super zlecenie.

DO ROZWAŻENIA: Gdy ktoś puszy się, że dostaje x złotych za artykuł, może nie wspominać o tym, jak często. Być może 2 razy w roku lub raz w miesiącu?

Czasem pozycja w rozmowie o zarobkach zależy od dnia lub godziny. „Nie wiem, na co oni wszyscy narzekają” – wzruszamy ramionami o 9:00 znad bajecznie prostego tekstu na ciekawy temat.

„Dlaczego wszyscy zarabiają więcej ode mnie? „ – panikujemy o 23:00, gdy na forum branżowym ktoś podaje naszą normalną stawkę jako przykład degradacji społecznej, a my właśnie kończymy trzydziesty trzeci opis dla upierdliwego klienta.

Skąd wiedzieć, co jest normalne, a co nie?

  • Mi bardzo dobrze zrobiło, jak po raz pierwszy zaczęłam pracować dla szanowanej i fajnej agencji reklamowej. Dało mi to odniesienie do świata realnego. Tyle biorą normalni ludzie – ok, to ja też mogę tyle brać.
  • Miejscem, na którym można kombinować ze stawkami, są portale takie, jak Useme. Inni nie widzą naszej oferty, więc można odpowiedzieć na kilka ogłoszeń i wypróbować różne stawki. Jeśli niektóre zgłoszenia zostaną rozpatrzone pozytywnie, to znaczy, że taka stawka jest do przyjęcia.
  • Internetowy wyścig o zlecenia jest brutalny, więc idealną sytuacją byłoby, gdyby to klient zgłosił się do ciebie. Stąd taka popularność własnych stron z portfolio. Jest wtedy szansa, że to ty będziesz mógł pierwszy powiedzieć, jaka jest twoja stawka. Pozostaje tylko czekać, co odpowie na to klient.
  • Bardzo dobra rada, którą słyszałam w podcaście Kate Toon jest taka:

jeśli wszyscy zawsze godzą się na twoje stawki, to znaczy, że są za niskie. Jeśli nikt nigdy nie akceptuje twoich stawek, to znaczy, że są za wysokie. Jeśli twoje stawki są czasami akceptowane, to znaczy, że są ok.

Szukasz więcej porad i inspiracji na temat tego, jak zacząć i z gracją prowadzić karierę freelancera? Koniecznie daj znać.

Jeden komentarz Dodaj własny

  1. Janek W. pisze:

    Ja swoje stawki ustalam indywidualnie, z zastrzeżeniem, że nie schodzę poniżej pewnego poziomu.

    Polubienie

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google

Komentujesz korzystając z konta Google. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s